13
Сер

Як вибрати жорсткість матрацу?

Щодня ми по 8 годин проводимо уві сні, а якщо дуже пощастить, то навіть більше. Цього факту має бути достатньо, щоб з розумом підходити до організації спального місця. Мова, в першу чергу, йде про вибір матраца, адже саме від нього залежить, наскільки комфортно вам буде спати. Головне, на що варто звертатися увагу, – це жорсткість матраца. Як занадто м’яке, так і надмірно жорстке виріб буде завдавати шкоди хребту і судинах. На жаль, ідеальної для всіх ступеня жорсткості не існує – при покупці треба застосовувати індивідуальний підхід. Як вибрати жорсткість матраца і які фактори потрібно брати до уваги, спробуємо розібратися разом.

«Чим жорсткіше матрац, тим краще» – міф чи правда?

У народі існує думка, що спати на жорсткій поверхні неймовірно корисно. Найбільші відчайдухи пропагують сон на підлозі або на дошках. Насправді, це так само шкідливо, як і сон на провалюючимся старому ліжку.

Якщо матрац занадто м’який, хребет отримує недостатню підтримку і неприродно викривляється (видно на зображенні). Результат такого сну – болі в спині через перенапруження м’язів і навіть утруднене дихання через здавлювання легенів. Сон на занадто жорсткій поверхні також призводить до викривлення хребта, при цьому найбільше навантаження припадає на плечі і стегна, а поперек не отримує достатньої підтримки. Після ночі на такому матраці не дивуйтеся болів в м’язах. Через неправильне положення хребта пережимаються судини, тому такий «відпочинок» може принести головний біль, оніміння кінцівок і відчуття втоми.

 

Виходить, що якщо і жорсткі, і м’які матраци однаково шкідливі, то виробники повинні робити тільки середні по жорсткості виробу, і тоді всім буде комфортно. Ні, все трохи складніше. Вибір оптимального рівня жорсткості залежить від маси факторів:

вік;
вага;
стан здоров’я;
краща поза для сну.
Тобто для однієї людини м’який матрац буде шкідливим, а для іншого – оптимальним рішенням. Від чого залежить жорсткість матраца? Від того, що знаходиться у нього всередині. Пружини бувають різного ступеня жорсткості і різного розміру. Багато що залежить і від типу наповнювача, а в безпружинних матрацах наповнювач взагалі грає вирішальну роль. Так, наприклад, кокосова койра і кінський волос набагато жорсткіше пінополіуретану. Регулюючи товщину наповнювача, можна досягати необхідних показників жорсткості.

Вік сплячого

Один з найважливіших факторів – вік людини, для якого купується матрац, так як хребет в різні періоди життя вимагає різної підтримки.

Для новонароджених оптимально підійде жорсткий безпружинний матрац, так як скелет тільки формується. Якщо взяти занадто м’яке виріб, можна отримати проблеми з поставою і викривлення хребта.
Для дітей віком 1-3 роки можна брати матрац середньої жорсткості без пружин.
Для дітей 3-12 років також підходять середні по жорсткості матраци з пружинами або без них.
З 12 років важливо враховувати індивідуальні особливості дитини, його масу тіла і стан опорно-рухового апарату.
До 25 років хребет продовжує формуватися, тому спати на м’яких матрацах не рекомендується. Відмінний вибір – пружинне або безпружинний виріб середньої жорсткості. Якщо є проблеми із зайвою вагою, то можна брати жорсткий матрац.
Людям 25-50 років варто орієнтуватися на масу тіла і стан здоров’я – підходять різні типи матраців.
Чим старша людина, тим більш м’який матрац йому необхідний, тому після 50 років краще не спати на жорстких виробах, віддаючи перевагу виробам середньої жорсткості і м’яким матрацам.

Вага сплячого

Матрац повинен підтримувати хребет людини під час сну, підлаштовуватися під сплячого і знімати навантаження з м’язів під час сну. Чим більше важить людина, тим більше серйозна підтримка знадобиться, тобто чим більше маса тіла, тим жорсткіший слід вибрати матрац.

Струнким людям вагою до 55 кг підходять м’які і середньо-м’які матраци. В якості наповнювача зазвичай використовують латекс, поліуретан, струттофайбер. Матрац може бути з пружинами або без них.
Для людей вагою 56-90 кг відмінно підходять матраци середньої жорсткості з незалежним пружинним блоком. Наповнювач вибирається на основі особистих переваг.
Для людей з вагою більше 90 кг ідеально підходять жорсткі матраци. Можна зупинити вибір на беспружинних моделях. Найжорсткішим наповнювачем вважається кокосова койра. Трохи менш жорсткими будуть кінський волос і латекс. Підходять також і пружинні матраци, але при наявності зайвої ваги краще брати виріб з посиленим пружинним блоком – таке витримає солідні навантаження.

Стан здоров’я

При наявності серйозних проблем з опорно-руховим апаратом вибір матраца краще обговорити з лікарем. Загальні ж рекомендації будуть наступними:

при сильних болях в поперековому відділі хребта протипоказані жорсткі матраци. Вибір краще зупинити на м’яких і середньої жорсткості виробах;
при проблемах в шийному і плечовому відділах хребта краще вибрати більш жорсткі матрац;
при остеохондрозі і проблеми з поставою лікар, швидше за все, порадить більш жорсткий ортопедичний матрац.

Звички під час сну

На вибір жорсткості матраца впливає навіть поза уві сні, яку найчастіше приймає людина. Якщо вважаєте за краще спати на спині або на боці, краще взяти матрац середньої жорсткості, а любителям повалятися на животі варто дивитися в бік більш жорстких виробів.

Правильний матрац для пари

Вам пощастило, якщо ви зі своєю другою половинкою перебуваєте в одній ваговій категорії і не маєте проблем з хребтом, але часто зустрічаються ситуації, коли вимоги у двох сплячих до одного спального місця абсолютно різні. Що робити в цьому випадку? Виходів кілька:

взяти матрац, дві частини якого мають різний ступінь жорсткості. Такий варіант обійдеться дорожче звичайного, проте всім буде комфортно;
якщо знайти виріб з правильною комбінацією сторін не виходить, то можна купити два односпальні матраци і об’єднати їх під загальним наматрацником. Кордон, звичайно, буде відчуватися, але це явно краще, ніж кому-то одному жертвувати своїм здоров’ям і спати на неправильному матраці;
купити модель з подвійними пружинами. У таких матрацах всередині пружин з більшим діаметром ховаються пружинки поменше. Зовнішні пружини працюють, коли лягає людина з невеликим або середньою вагою, а коли навантаження зростає, починають працювати і маленькі пружинки.

Як зробити матрац жорсткіше чи м’якше?

Жорсткість наявного матраца можна трохи змінити:

якщо виріб стало здаватися вам занадто м’яким, можна придбати накладку з наповнювачем з кокосової койри;
для пом’якшення матраца використовують накладки з наповнювачем з поролону.
Старий і абсолютно не підходить за жорсткості матрац такими прийомами не виправити, але якщо необхідно внести лише незначні корективи, то ці методи працюють.

Як оцінити жорсткість матрацу?

Знати все критерії вибору корисно, але в магазині можна розгубитися. Який матрац вважати м’яким, який – жорстким, як правильно порівняти кілька виробів? Щоб оцінити характеристики матраца, подивіться, з чого він зроблений. Вироби з незалежним пружинним блоком найчастіше мають середню жорсткість. Безпружинні моделі з присутністю шару койри будуть жорсткими, і чим товще цей шар, тим вище жорсткість. Найбільш м’яким вважається поліуретан.

У багатьох магазинах ступінь жорсткості вже вказана, щоб вам було зручно порівнювати різні моделі. Ради можна попросити у консультанта, та й самому можна присісти і оцінити кілька матраців, щоб зрозуміти, який з них максимально вам підходить.